Realizam (likovna umjetnost)

Realizam (likovna umjetnost)
Gustave Courbet, Tucači kamena, 1849, ulje na platnu, 165 × 257 cm, Gemäldegalerie, Dresden
AktivnostOd 1848.
LokacijaEvropa, Sjeverna Amerika
Glavne ličnostiGustave Courbet, Jean-François Millet, Honoré Daumier, Ilja Rjepin, James McNeill Whistler, Giovanni Fattori
Jean-François Millet, Molitva u polju, 1857–1859, ulje na platnu, 53,3 × 66 cm, D'Orsay, Pariz
Honoré Daumier, Vagon treće klase, 1862, ulje na platnu, 67 × 93 cm, Metropolitan muzej, New York

Realizam je bio umjetnički pokret koji se pojavio u Francuskoj poslije revolucije 1848. godine. Realisti su odbacili romantizam koji je dominirao francuskom literaturom i umjetnošću od početka 19. stoljeća. Realizam se pobunio protiv egzoterične teme pretjeranog emocionalizma i dramatičnog romantičkog pokreta. Umjesto toga, nastojao je prikazati stvarne savremene ljude i situacije istinom i tačnošću a ne izbjegavajući neugodne ili sumorne aspekte života. Pokret je imao za cilj da se fokusira na nedealizirane teme i događaje koji su prethodno odbačeni u umjetničkom djelu. Realistička djela oslikavala su ljude svih klasa u situacijama koja su nastala u svakodnevnom životu često odražavajući promjene koje su donijele industrijska i trgovačka revolucija. Realizam se prije svega bavio načinom na koji su stvari izgledale stvarno, umjesto idealnih predstava svijeta. Popularnost takvih "realističkih" radova rasla je uvođenjem fotografije - novog vizuelnog izvora koji je ljudima stvarao želju za stvaranjem reprezentacija koje izgledaju objektivno stvarno.

Realisti su prikazivali svakodnevne predmete i situacije u savremenim sredinama pokušavajući na sličan način prikazati pojedince svih društvenih klasa. Tmurne palete zemljanih tonova korišćene su za zanemarivanje ljepote i idealizacije koja se obično nalazi u umjetnosti. Ovaj pokret je izazvao kontroverzu jer je namjerno kritikovao društvene vrijednosti ispitivajući nove vrijednosti koje su nastale zajedno sa industrijskom revolucijom. Realizam je široko prihvaćen kao začetnik modernog umjetničkog pokreta koji je sjedinio zajedno moderni život i umjetnost. Klasični idealizam i romantični emocionalizam i drama su podjednako izbjegavani ili izostavljani. Socijalni realizam naglašava prikaz radničke klase i tretira ih s istom ozbiljnošću kao i druge klase umjetnosti. Tretiranje predmeta na herojski ili sentimentalni način podjednako je odbačen.

Realizam kao umjetnički pokret predvodio je Gustave Courbet u Francuskoj. Krajem 19. stoljeća postaje sve manje uobičajen i koristan kao pojam za definiranje umjetničkog stila. Nakon dolaska impresionizma i kasnijih pokreta koji su umanjili značaj preciznog iluzionističkog kista, često se jednostavno odnosio na upotrebu tradicionalnijeg i strožeg slikarskog stila. Korišten je za brojne kasnije pokrete i trendove u umjetnosti, od kojih su neki uključivali pažljivu iluzionističku reprezentaciju, poput fotorealizma, a drugi prikazivanje "realističke" teme u socijalnom smislu ili pokušaja i jednog i drugog.


Developed by StudentB